Apie duomenų svarbą šiuolaikinėje žinių visuomenėje

Reportažas apie duomenų atkūrimą

DUOMENŲ SVARBA, kaip elgtis su jais

Visi žino kaip svarbu neprarasti savo ir firmos duomenis, kurie galbūt buvo kaupiami ne vienerius metus: tai ir klientų duomenų bazė, ir buhalteriniai duomenys, sąskaitos, dokumentai, techninė informacija, reklaminė medžiaga ir dar daug kitų dalykų. Tačiau kartais dėl įvairių priežąščių taip atsitinka: netyčia ištrinti, virusai, loginės duomenų klaidos, įtampos šuoliai, atminties gedimai, diskinio kaupiklio susidėvėjimas ir kitos aparatūrinės klaidos. Todėl UAB MATRIX nuo pat įsikūrimo pradžios konsultuoja kaip apsaugoti savo duomenis ir teikia duomenų atstatymo paslaugas. Nuo 2004m. UAB MATRIX papildė kietų diskų (kaupiklių) atstatymo laboratoriją specialia aparatūrine-programine įrangą, kurios analogų Lietuvoje kol kas nėra. Skirtingai nuo kitų šios paslaugos teikėjų, mes naudojame aparatūrinę įrangą, ne tik programines priemones kaupiklių remontui, kas leidžia atlikti žymiai platesnį ratą darbų. Taip pat užtikrinamas žymiai greitesnis kaupiklio ir duomenų apdorojimas, negu naudojantis vien programiniais dalykais. Tas labai taupo laiką, ypač jei klientui svarbu greitai vėl dirbti su reikalingais duomenimis. Pagal paskutinius mūsų aparatūros naudojimo duomenis (2004.10 mėn.) atstatymo procentas pvz. iš FUJITSU diskų sudaro beveik 100%, bendras diskų atstatymo procentas svyruoja apie 95%. Ką turi žinoti klientas? Vidutinė darbų kaina ~500-600lt, jei tenka perlituoti disko mikroschemas ir mes naudojame savo diskus "donorus", kliento diskas lieka pas mus, o klientui duomenis grąžiname jam patogioje laikmenoje (diskiniame kaupiklyje, cd-e, kurie perkami atskirai). Taip pat naudinga jei klientas turi arba padeda surasti tokį pat arba analogišką diską sugedusiam, tada remontas ir duomenų atstatymas vyksta žymiai sparčiau. Kliento duomenys saugomi vidutiniškai apie 1 mėn. pas mus, po to jie ištrinami. Čia tam atvejui jei klientas vėl netyčia ištrina ar kitaip sugadina savo atstatytus duomenis. Mes garantuojame kliento duomenų konfidencialumą, kol juos laikimai saugome (tam turime specialius nedegančius seifus).

Paprasti pavyzdžiai:
1. Formatuojant ir atstatant kaupiklį (kietą diską) programiškai, jei jame yra blogų sektorių (bad'ų) ir kitų pažeidimų, formatavimas gali užtrukti 2-3 dienas, kai su mūsų aparatūra tas atliekama per 1 valandą. O gedimų šiaip būna labai įvairių ir žymiai sudėtingesnių.
2. Kitas pavyzdys: naudojant Ontrack programines priemones, kai kuriu diskų "partitionų" išvis nesimato, o su mūsų įranga jie "užmountinami" iš karto.
3. Su kai kuriais diskais, juos suformatavus su esamais duomenimis, Ontrack randa 2-3 failus, mes randame visus failus pilnai.
4. Kai kurie diskai prijungus, rodo nekorektiškai savo dydį, netgi skirtingą ant skirtingų kontrolerių ir pagr. plokščių. Mūsų aparatūra šitą dydį rodo korektiškai ir parodo tokias diskų klaidas.
5. Atstatome duomenis iš suformatuotų diskų (vieną arba daugiau kartų).
6. Perlituojame sugedusias mikroschemas, jei reikia uždedame nukritusias galvutes (tačiau tai ne pigus darbas, ir atliekamas ypatingais atvejais). Šiaip, tai paskutiniu metu padaugėjo atvejų su nukritusiom arba užsilenkusiom galvutėm. Šias problemas sėkmingai išsprendėm jau ne vienam klientui.
7. Pilnai atstatome FUJITSU diskus, kurių BIOS'as nedetektina (neaptinka), ir kuriems elektronikos pakeitimas nepadeda. (Či yra beje, tipinis FUJITSU diskinių kaupiklių gedimas, ir turint aparatūrą nesunkiai sutvarkomas).
8. Atstatome kliento duomenis jei yra prilipę galvutės prie TOSHIBA diskų, dažniausiai jie būna nešiojamuose kompiuteriuose (pvz. COMPAQ markės). Čia irgi yra tipinis gedimas.

Lyginant su kitais gamintojais ir firmomis kurios atstatinėja duomenis, jos nusileidžia pagal galimybes mūsų turimai įrangai, ir mes laimime operatyvumu, nes diskų niekur vežti nereikia.

PERSPĖJIMAS: Ontrack Easy Recovery tinkamas naudoti tik praktiškai netyčia ištrynus failą, ar esant kitai programinei klaidai, pilnai veikiančiame diske. Jei diskas yra pažeistas aparatūriškai, turi badų, arba šiaip nepilnai veikiantis, turi elektronikos ar galvučių gedimų, perspėjame, kad naudojant šią programą duomenys ir pats diskas dar labiau sugadinamas, ir atstatyti duomenis bus daug sunkiau. Čia tas pats kaip naudoti ScanDisk arbą pilną disko defragmentaciją mirštančiam diskiniam kaupikliui.

Mūsų diagnostikos aparatūra negadina diskų, juos diagnozuodama, todėl esant neaiškumams, siūlome atnešti ir įvertinti disko būklę prieš ką nors su juo darant. Disko įvertinimas kainuoja apie 50lt+PVM. Mes patys, niekur nesiųsdami į užsienį galim atstatyti duomenis iš IDE (PATA, SATA), nešiojamųjų kompiuterių diskai, SCSI (SCSI-2, U80/U160/U320 ), RAID masyvų, turime pas save ir 64bit'ų veikiantį serverį su 32ir 64 bitų RAID kontroleriais duomenų patikrinimui ir atstatymui iš RAID masyvų, taip pat RAID kontrolerių patikrinimui.

Klientas taupo laiką, nes viskas atliekama pas mus vietoje: pirminis patikrinimas, testavimas, kaupiklių remontas ir duomenų atstatymas ir perdavimas klientui. Darbai atliekami su unikalia įranga, kurią sudaro ne tik programinė įranga, bet ir aparatūrinis kompleksas. Atstatome duomenis iš pažeistų Flash tipo atmintinių, cd-r diskų ir kitų laikmenų.

Savo klientams rekomenduojame archyvuoti savo duomenis į cdr, cdrw diskus, laikyti tarnybinėse stotyse, su įdiegta RAID apsaugos sistema (bent 1 lygio), arba savo kompiuteryje naudoti RAID1 apsaugą. Tada bus nereikalingas brangus duomenų atstatymas, ir padės išvengti netikėto ir dažnai skausmingo duomenų praradimo.

Tačiau jei jau įvyko gedimas, tai remonto darbų seka būtų tokia: laikmenos gedimo analizė, atstatymo metodo parinkimas, duomenų nuskaitymas ir atstatymas, atkūrimas, dažnai atstatomi visi diskinio kaupiklio duomenys, ir retesniais atvejais dalis duomenų. Tiksli atstatymo darbų sąmata įvertinama tik gavus patį kietą diską, nes tik patikrinus paaiškėja gedimo pobūdis ir magnetinio nešėjo pažeidimo lygis, preliminarūs laboraorijos darbų įkainiai yra tokie >>> (plačiau).


CopyRight (C) 2005-2009, UAB "Matrix". Visos teisės saugomos.