Seagate - koduojamas hdd turinys
Į straipsnius
 

Raid 5, ir kitų Raid masyvų informacijos ir duomenų atkūrimas iš serverių, serverių duomenų atkūrimas

UAB Matrix specialistai yra ne kartą susidūrę ir sėkmingai atkūrę duomenis ne vienam raid5 diskų masyvui. Kokios pagrindinės problemos iškyla atkuriant Raid5, Raid1, Raid0 duomenis?

Naudojant Raid 5 mirus vienam kietam diskui kaip ir apsaugo duomenis. Tačiau yra vienas bet – reikia spėti pakeisti blogą hdd diską nauju, kol nesugedo dar vienas diskas iš raid5 masyvo. O po ranka retai būna atsarginis dar vienas kietas diskas, ypač scsi. Va čia ir atsiranda taip vadinamas „langas“, per kurį reikia spėti arba nusikopinti duomenis, arba įdėti naują diską į raid‘ą, ir be to , raid‘as turi spėti rebuildinti (atstatyti) visą duomenų masyvą , kol nesugedo dar vienas kietas diskas. Per tą laiką atkuriamas taip vadinamas parity (lygybė, atitikimas). Jei per tą lango laiką sugenda dar vienas kietas diskas, jau reikalingas duomenų atstatymas.

Kaip pavyzdį imkime raid5 masyvą, iš trijų diskų ir vienas papildomas hot spare (karštas atsarginis). Visi diskai vienodi, masyvo talpa 120gb. Perdavimo greitis disko-nario 1.5GB/s skaitymo, ir 1.0GB/s rašymo metu. Kaip manote, koks minimalus masyvo atstatymo (perskaičiavimo) laikas, sugedus vienam iš kietų diskų? Nei daug, nei mažai – 1 valanda (60 min). Taip ilgai užtrunka raid5 masyvo atkūrimas dėl to, kad pasirodo tam reikia pakankamai daug kompiuterio arba raid kontrolerio resursų. Pvz. jei diskų (raid masyvo) talpa viršija 1TB, arba yra daugiau kaip 3 milijonai failų reikia daug atminties ir pakankamai galingo cpu, kad perskaičiuotų visą raidą. Jei objektų yra 9 ir daugiau milijonų, reikia ne mažiau kaip 3GB atminties.

Raid naudojimo serveriuose ypatumai ir serverių raid masyvų informacijos atkūrimas

1. Raid5 kaip taisyklė naudojami serveriuose, ir susidaro mažiausiai iš trijų kietų diskų. Serveriai dirba ilgą laiką neišjungiami, apie 3-5 metus. Visą tą laiką diskų galvutės ir mechanika, paviršius dėvisi, nes vyksta pastovus mechaninis procesas skaitymas-rašymas, džiūsta visinių dalių tepalas, po biški viduje rankasi mikroskopinės dulkės, disko paviršiaus atplaišos, drėgmė, kaista elektronikos lustai, ir tt. Žodžiu kieti diskai dėvisi panašiai kaip mašinos variklis, kurį teoriškai reiktų pastoviai prižiūrėti, tačiau tas nedaroma, nes kieti diskai padaryti tam kad veiktų neardomi (panašiai kaip Apple iPhone – iš jo net baterijos negalima išimti). Kietas diskas padarytas neardomas, kad būtų kuo mažiau gedimų jo naudojimo metu. Taigi, vidutinis kieto disko tarnavimo laikas apie 3-4 metai, paskui atsiranda įvairios mechaninės problemos, blogi sektoriai, lėtesnis veikimas ir vis didėja duomenų praradimo rizika.
2. Serverius kartais reikia perkrauti, planiniu būdu (atnaujinimai), arba priverstinai (dingo elektra). Prieš planinį perkrovimą, reiktų pasitikrinti ar turite veikiantį backupą (atsarginę kopiją). Po perkrovimo dažniausiai ir atsiranda duomenų pasiekiamumo problemos – vienas arba keli kieti diskai tampa nematomi raid kontroleriui, nesikrauna OS ir tt. Tai atsitinka, kai vienu metu pradeda streikuoti 2 ir daugiau diskų iš raid masyvo.
3. Kartais pasitaiko raid kontrolerių gedimai, arba kabeliai (SCSI, SAS-SATA) tampa mažiau pralaidūs nuo senumo, pasitaiko juose perlūžimai. Toliu atveju reikia juos keisti, ir žiūrėti ar pasiekiami serverio kieti diskai. Kaip taisyklė vėl gi, po ranka atsarginių raid kontrolerių ar kabelių tipinis klientas nelaiko.
4. Problemos gali būti įvairios: elektronikos gedimai po elektros dingimo arba šuolių; natūralus susidėvėjimas nuo ilgo naudojimo (varikliukas, paviršius, galvutės, ir tt).
5. Sutvarkius mechanines, elektronikos problemas, daromas loginis raid5 masyvo atkūrimas. Kartais pasitaiko raid draiverių, arba boot sektorių susigadinimas, dėl to , kad jie randasi bloguose sektoriuose. Tokiu atveju serverio OS nesikrauna.

Jei mokate, dalį darbų galite atlikti patys, tačiau jei duomenys svarbūs, patikėkite šių paslaugų atlikimą Matrix specialistams – esame atkūrę tikrai ne vieną raid masyvą, ir sutvarkę ne vieną serverį. Vienas iš pavyzdžių (2009-09 mėn), pas klientą IBM x226 serveryje MS Primary domain kontroleryje po elektros dingimo sugedo du scsi 73GB hot swap diskai, iš raid5 masyvo, kuriame buvo trys scsi diskai, ir serveris nesikrovė. Matrix specialistai per dieną klientui davė visus duomenis kietame diske, o kitą dieną pilnai atkūrė serverio OS, ir klientas gavo pilnai veikiantį serverį.

Tiek trumpai apie raid5 masyvų duomenų atkūrimą.

Paruošė Virgilijus Dovidas, tel. 8-698-39001, info@matrix.lt

CopyRight (C) 2005-2009, UAB "Matrix". Visos teisės saugomos.