Duomenų nešėjų tipai
 

Duomenų nešėjų tipai ir diskiniai kaupikliai

Prieš išjungiant kompiuterį reikalingą informaciją ir savo svarbius duomenis reikėtų įrašyti į energetiškai nepriklausomą atmintį. Nes išjungus kompiuterio maitinimą visa esanti informacija operatyvinėje atmintyje pradingsta. Vienas iš būdų išsaugoti informaciją yra įrašyti ją į įvairius diskinius kaupiklius. Pirmoji Microsoft operacinė sistema dėl tos priežasties netgi vadinosi DOS (Disk Operation System) – diskine operacine sistema. Taigi diskinių kaupiklių paskirtis – ilgalaikis informacijos saugojimas. Šiuo metu yra daug įvairių diskinių ir ne diskinių irenginių.

Čia išvardinsime labiausiai paplitusius informacijos kaupiklius:

FDD ( Flopy Disk Drive) – įrenginys, naudojantis keičiamus lanksčius magnetinius diskelius. Šio įrenginio paskirtis – informacijos pernešimas tarp kompiuterių ir avarinis arba pradinis operacinės sistemos užkrovimas. Šiuo metu labiausiai paplitę 3,5” colių diskeliai, turintys 1,44MB talpumą. Palaipsniui diskeliai praranda savo populiarumą kaip priemonė pernešti informaciją nuo vieno kompiuterio prie kito, kai jie nėra sujungti į bendrą tinklą. Tokių diskelių minusai yra mažas patikimumas ir nedidelis diskelio talpumas. Pliusai yra FDD mechanizmų ir pačių diskelių pigumas, o taip pat jų universalumas, jų dažnai prireikia įvairioms tvarkyklėms užkrauti ir programuoti BIOS‘ui.

HDD (Hard Disk Drive) – kietasis diskas. Kietuoju jis vadinamas neatsitiktinai. HDD diskai yra hermetiškai uždaryti įrenginio viduje ir sudaro kartu su HDD mechanika ir elekronika neatsiejamą visumą. HDD yra pagrindinė kompiuterio informacijos saugykla. Šiuolaikinių HDD įrenginių talpumas viršija 750GB viename įrenginyje. Yra begalė šių įrenginių formatų: nuo mikro-drive (micro hard drive) kurių dydis apie 0.85 colio iki 1.5“, 2.5“ ir kol kas populiariausių 3.5“ kietųjų diskų.

CD-ROM – įrenginys, leidžiantis skaityti informaciją iš lazerinių kompaktinių disku. Tai gali būti audio arba video diskai, o taip pat diskai su įrašytomis kompiuterinėmis programomis. Šiuo metu CD-ROM yra vienas iš būtinų kompiuterio komponentu, kadangi beveik visų programų instaliacijos platinamos CD-ROM diskuose.

CD-R(RW) – įrenginys, leidžiantis ne tik skaityti, bet ir įrašyti į specialius vienkartinio CD-R ir daugiakartinio CD-RW rašymo diskus. Šiuo metu CD-RW mechanizmų kainos yra smarkiai nukritusios (iki 50-100 ir mažiau litu) ir šie įrenginiai yra prieinami plačiajai kompiuterių savininkų masei.

DVD-ROM – yra įrenginys, leidžiantis skaityti didelio talpumo DVD lazerinius diskus. Tai dažniausiai yra DVD aukštos kokybės video diskai. Bet jau yra ir DVD su įrašytomis kompiuterinėmis programomis.

DVD-RW – tas pats, kaip ir CD-RW, tik šiuo atveju galima naudoti DVD(R) ir DVD(RW) diskus. Ir mechanizmų ir diskų kaina jau irgi pakankamai nukrito, ir turi tendenciją dar mažėti. Talpos svyruoja nuo 4.7GB iki 25GB vieno sluoksnio 50GB dviejų sluoksnių ir daugiau (BlueRay ir HD DVD standartai). Šiuo metu bandomi 100/200GB talpos vienoje plokštelėjė BlueRay diskų prototipai. Talpa daugiausia bus didinama didinant įrašomų sluoksnių skaičių.

Optomagnetiniai diskai – tai diskai naudojantys kombinuotą optinį skaitymą ir magnetinį informacijos rašymo metodus. Šių diskų paskirtis buvo pernešti didelius informacijos kiekius tarp kompiuteriu, bet dėl didelės kainos ir standartų įvairumo šie diskai plačiai nepaplito. Maksimalus talpumas siekia iki 2GB.

SyQuest, iOmega ir kiti – tai įrenginiai naudojantys didelės talpos keičiamus kietuosius magnetinius diskelius. Šie įrenginiai buvo pozicionuojami kaip FDD įrenginių pakaitalas. Maksimalus diskelių talpumas siekia 4,7GB. Bet dėl savo brangumo ir didelės nesuderinamų tarpusavyje standartų įvairovės taip ir neprigijo personaliniuose kompiuteriuose.

Flash-Drive - tai nėra diskiniai kaupikliai. Šiuose kaupikliuose informacija įrašoma į elektriškai perprogramuojamą flash-ROM tipo mikroschema. Gerokai anksčiau šio tipo mikroschemos pradėtos naudoti sisteminėse plokštėse BIOS informacijai saugoti. Pats įrenginys prijungiamas prie USB sąsajos. Flash drive įrenginių talpumas jau pasiekė 4GB ir toliau auga. Šiuo metu – tai realiausias pretendentas į informacijos pernešėją iš kompiuterio į kompiuterį.

Tape Streamer - tai įrenginiai įrašantys informaciją į magnetinę juostele. Šių įrenginių paskirtis – didelės apimties informacijos rezervinis kopijavimas. Šiuos įrenginius dažniausiai naudoja serveriai tam, kad atlikti “back-up” kietųjų diskų duomenų kopijavimą. Šiuolaikinių TS įrenginių vienos kasetės talpumas siekia iki 320GB ir daugiau. Paskutiniu metu jie panašiai kaip kietieji diskai jungiami į RAID masyvus, greičio padidinimui, nes šiuolaikiniuose serveriuose tiek padaugėjo duomenų, kad dažnai adminai nespėja per vieną parą išsaugoti visų duomenų. O duomenis kaip žinome reikia išsaugoti ir sudubliuoti kiekvieną dieną.
CopyRight (C) 2005-2009, UAB "Matrix". Visos teisės saugomos.